HATSU Heyeti Asi’deki Bağlantı Çalışmalarını İnceledi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU) heyeti, Asi Nehri’ni atıksulardan arındırma ve temiz olması amacıyla yapılan dev atıksu hattının bağlantı çalışmalarını yerinde inceledi.

 

Asi Nehri’ne Antakya ve Defne’nin iki yakasından akan atıksuların bertarafını sağlama ve atıksulardan kaynaklı kirliliğin önüne geçmek için yapımı devam eden çalışmaları HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, Daire Başkanları ile şube müdürleri inceleyerek çalışmaların son durumu ile ilgili ekiplerden detaylı bilgiler aldı.

 

Toplamda döşenen 4 bin 500 metre uzunluktaki ana kanal hattı üzerinde Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan bağlantı çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte vatandaşların rahat bir nefes alacağını bildiren Çaparali, Antakya ve Defne sınırları içerisinde Asi Nehri’ne akan atıksuların bertaraf edileceğini ve kötü kokuların önüne geçileceğini vurguladı.

 

Genel Müdür Çaparali ayrıca, yüzde 99 giderim verimi ile Asi Nehri’ne temiz su deşarj edecek 52 milyon 820 bin 664 TL değerinde Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’nin inşa edildiğini hatırlattı.