Başkan Savaş, “Altyapısız Bir Üstyapı Cila ve Boyamadır”

HRT Akdeniz TV’de ‘Gündeme Dair” adlı programın canlı yayın konuğu olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Asi Nehri’nin yanı sıra kent genelinde yapılan altyapı yatırımlarına değindi.

 

Asi Nehri bir kanayan yara ama tek başına Hatay’ı ilgilendiren bir sorun olmadığına vurgu yapan Başkan Savaş, Asi, Lübnan’ın Beka vadisinden temiz doğuyor fakat Suriye’nin Hama-Humus’tan geçerken oradaki sanayi ve evsel atıklarından 4. derecede kimyasal ile biyolojik kirlilik aktığına dikkat çekti.

 

Asi Nehri Hatay sınırları içerisinden geçerken de atıklara maruz kaldığını belirten Başkan Savaş, Merkez ilçeler Antakya ve Defne’nin iki yakasından Asi Nehri’ne akan atıksuları tahliye etmek amacıyla 1200’lük dev borularla kanalizasyon hattı döşeme çalışması yaptıklarını ve bağlantı çalışmalarına başlayacaklarını belirtti.

 

Yan Bağlantılar Yakın Zamanda Yapılacak

 

Normal şartlarda Nisan ayında çiftçilerimiz bentler çekerek Asi Nehri’nin kurumasını sağladıklarını ama yapılan bentlerin suyun Suriye’den güçlü gelmesinden dolayı çöktüğünü belirten Başkan Savaş, “Asi Nehri’ndeki su biter bitmez 1 ay içerisinde yan bağlantıları yapacağız. Bağlantıları yapar yapmaz da yapılan yeni atıksu arıtma tesisini çalıştıracağız” dedi.  

 

Ağustos’ta yüzde 100 Kapasiteyle Çalışacak

 

Dünyanın 5., Avrupa’nın 2., Türkiye’nin ise ilk en büyük Membran Biyoreaktör teknolojili Küçükdalyan-Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi’nde kollektör hatların bittiğini ve yüzde 55-60 civarında kanalizasyon sularını alabilecek durumda olduğunu Ağustos ayında da yüzde 100 kapasiteye ulaşacağını aktaran Başkan Savaş, tesisin deneme amacıyla su almaya başladığını müjdeleyen ve hemşehrilerimize  hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

 

Başkan Savaş, “terfi hatları, kanalizasyon hatları, kolektörler, arıtma tesisi, Asi Nehri’ne döşediğimiz 1200’lük boru ve bağlantı çalışmaları, aşağıdaki setin çalıştırılması bütün bunların hepsi bir akıl işidir. Suyun durulmasıyla birlikte bağlantıları yapmaya başlayacağız ve bitirdikten sonra Asi’ye yüzde 99.99 oranda arıtılmış su vermeye başlayacağız” ifadelerine de yer verdi.

 

 Asi Nehri’ne 3 bin tane sarmaşık ektiklerini, ışıklandırma için firmayla anlaştıklarını ve iki proje hazırladıklarını aktaran Başkan Savaş, “geçen yıl verdiğimiz sözü yerine getireceğiz burada işimizi aksatan tek konu Suriye’den gelen güçlü suyu durduramamak oldu tutulur tutulmaz bu işi 1 ay içerisinde tamamlayacağız” dedi.

 

Mücadelemiz, Yılların İhmali Altyapıyı Tamamlamak İçin

 

Hatay’a 8 yeni atıksu arıtma tesisi kazandırdıklarını, paslı boruları bertaraf ederek yeni içme suyu hattı, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı çalışmalarına devam ettiklerinin altını çizen Başkan Savaş, “yıllarca halkımız paslı borulardan su içti biz bunları yeniliyoruz.  Ama yılların ihmali 4 yılda tamamlanmıyor. Biz tüm zorlu şartlara rağmen ilimizin altyapısını tamamlamaya çalışıyoruz.” 

 

“Altyapıyı bitirmeden üstyapıya geçersek sadece boya ve cila yapmış oluruz” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Savaş, kentimizin muasır medeniyetler seviyesinde daha da ilerlemesine ve daha çok gelişmesine katkı sağlamak amacıyla da altyapı çalışmalarına önem verildiğini vurguladı.Diğer Görseller