Tetkikler Sonrası Dev Tesis Su Almaya Başlayacak

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon idaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’nde işletmeye alınması öncesinde yersel tetkiklerin yapıldığını bildirdi.

 

Dünyanın 5., Avrupa’nın 2., Türkiye’nin ise en büyük Membran kapasiteli olan tesisin fiziki inşaatın, elektrik ve teknik ekipmanların montaj çalışmalarının tamamlandığını aktaran İdare, HATSU teknik heyeti tarafından yapılan tetkiklerin ardından tesisin atık su alacak duruma geldiğini bildirdi.

 

Toplam çalışma maliyeti 62 milyon 899 bin TL değerinde olan tesiste yapılacak detaylı teknik incelemelerin ardından atık su alımına başlanacağını ve işletmeye açılacağını müjdeleyen İdare, tesisin çevre düzenleme ve yeşillendirme çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

 

 

Tesise şimdiye kadar 58 milyon 600 bin TL harcandığını aktaran Genel Müdürlük, tesis sayesinde evsel atıksuların Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği kriterlerine uygun arıtımın yanı sıra sulama suyu kriterine sahip yaklaşık yüzde 99.99 giderim verimi ile Asi Nehri’ne deşarjı sağlanacak.

 

Şehir merkezinden geçmekte olan Asi Nehri’ne direkt deşarj edildiğinden kirlilik ve koku oluşumuna neden olmakta iken tesisin işletmeye alınması ile birlikte çevre kirliliğinin önüne geçmede katkı sağlayacağını vurguladı.Diğer Görseller